EHLİYET ALMAK İÇİN EN KISA SÜRE NE KADARDIR?

ehliyet sınavı
EHLİYET İÇİN YAŞ SINIRI NEDİR?
23 Şubat 2021
Adli Sicil Kaydının Olması Sürücü Belgesi Almaya Engel midir?
3 Nisan 2021

Ehliyet almak için geçirilen süre e- sınav randevu tarihi ve direksiyon sınav tarihi düşünüldüğünde farklılık göstermektedir. Şu kadar sürede ehliyet alınabilir şeklinde standart bir süre yoktur. Ortalama (sınavlardan kalmadığınız düşünülerek) bir süre vermek gerekirse ehliyet alma süreniz 2,5 Ay’dır.

Sürücü kursları her ayın 10’u na kadar almış oldukları kayıtları ayın 10’un da Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirirler.

Örnek verecek olursak;

22 Şubat 2021 tarihinde sürücü kursuna kayıt olduğunuzu düşünelim. Evraklarınızı eksiksiz olarak teslim etmek şartı ile sürücü kursu sizin kaydınızı 10 Mart 2021 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirecektir. En iyimser şekliyle sizin 11 Mart 2021 tarihinde e-sınav harcınızı yatırdığınızı düşünelim. Sürücü kursu sizin teorik dersinizin bittiği son gün sizin için e-sınav randevusu alabilecektir. (Bu tarih ortalama 20 Mart 2021 olacaktır) E-sınav randevu sistemi sizin için randevuyu 25 gün sonrasına verir. (E-sınav randevuları ortalama olarak, randevu alınan tarihin 25 gün sonrasına denk gelmektedir. Sistem randevuyu daha öncesine verirse bu sizin için şans demektir. Yani örneğimize göre gireceğiniz e-sınav tarihi ortalama 15 Nisan 2021 olacaktır. E-sınav ı başardığınızı kabul edersek sürücü kursunuzla görüşerek direksiyon ders planlamanızı yapacaksınız. En iyimser koşullarda direksiyon ders planlamanız yapıldıktan 15 gün sonra direksiyon sınavına girebilirsiniz. Bu tarih 01/02 Mayıs 2021’e denk gelmektedir. (Şayet 01/02 mayıs tarihine planlanmış olan direksiyon sınavı varsa şanslısınız demektir.) 1 Mayıs da girmiş olduğunuz direksiyon uygulama sınavında başarılı olmuşsanız bu tarih sizin sürücü kursundan mezuniyet tarihidir.

Bu hesaplama iyimser veriler dikkate alınarak yapılmıştır.

Sonuç olarak 22 Şubat tarihinde kursa kayıt oldunuz ve 01/02 mayıs tarihinde mezun oldunuz. Arada geçen süre 2 ay 10 gün ’dür.

Eğer herhangi bir sürücü belgesine sahip iseniz e-sınava girmeyeceğiniz, yalnızca almak istediğiniz ehliyetin direksiyon uygulama sınavına gireceğiniz için 30 veya 45 gün de ehliyetinize kavuşabilirsiniz.