Ehliyet sınavı ne zaman? 2021 Ehliyet ve direksiyon sınav tarihleri açıklandı

Direksiyon sınavından bilerek mi bırakıyorlar?
31 Ocak 2021
Zorunlu ehliyet değiştirme süresi uzatıldı Ehliyet yenileme süresi uzatıldı
3 Şubat 2021

Hand completing a multiple choice exam.

Koronavirüs salgını nedeni ile ehliyet sınavları yönetmeliğinde de değişikliğe gidildi. Ehliyet sınavları online ortamda gerçekleştiriliyor. Sürücü adayları, e-sınavlara katıldıktan sonra ehliyet sınavı sonuçları sorgulama yapabiliyor. Ocak ayının sonlarına gelinirken 2021 ehliyet sınavı tarihleri de merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından bu yıla ilişkin ehliyet sınavı tarihleri duyuruldu. Peki, 2021 ehliyet sınavları ne zaman yapılacak? Ehliyet sınavı sonuçları nasıl öğrenilir? İşte, 2021 yılı sürücü adayları için ehliyet sınav tarihleri

Her ayın 10’u na kadar ehliyet başvuruları alınır. Sürücü adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda teorik eğitimini alır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. (yaklaşık 3 veya 4 hafta içerisinde) Yine direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir.

 

Teorik sınavı geçemeyen aday direksiyon sınavına giremez.

 

Teorik sınav eğitimleri sürücü kursları tarafından yüz yüze yapılıyor. Teorik eğitimi tamamlayan adaylar e-sınav merkezlerinde teorik sınava girebiliyor.

 

Teorik sınavlar Hafta içi veya Hafta sonu yapılıyor.

 

Direksiyon sınavına giren kursiyerler ve direksiyon sınavından görev alan personel sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak ve direksiyon sınavları yapılacak.