SÜRÜCÜ BELGESİ (EHLİYET)TEORİK SINAVINI GEÇMEK İÇİN NE YAPMALI?

SÜRÜCÜ KURSU SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ
20 Ekim 2017
DİREKSİYON UYGULAMA SINAVINDA EN ÇOK YAPILAN 10 HATA
19 Şubat 2018
ehliyet sınavı

Sürücü belgesi (ehliyet) teorik sınavında son iki yıldır başarı ülke genelinde %35’ler seviyesine düşmüştür. Bu durumu ne kursiyerler ne de sürücü kursu eğitim personelleri tam olarak anlayabilmiş değillerdir.  Aslında mesele çok açıktır. Milli Eğitim Bakanlığı, “ehliyetin kolay alınabildiği” izlenimini silmek istemektedir.

Ülkemizde sürücü kurslarının tarihi 1986 yılında başlar. Açıldığı ilk yıllarda teorik sınavlar sürücü kurslarında yapılırdı. Sonraki süreçte devlet okullarında yapıldı. Halen sınavlar devlet okullarında yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı teorik sınav soruları için bir soru bankası hazırlamış, bu soru bankasındaki sorular içerisinden sorular sorardı. Dolayısı ile biz sürücü kursları sonuca dayalı bir eğitim tarzımızla o soruları dikkate alarak eğitimimize bir rota verirdik.

Geldiğimiz bu noktada artık Milli Eğitim bakanlığı soru bankası sistemini değiştirdi.  Genel olarak “aynı sorunun ikinci kez çıkmaması” na dayalı bir sistem oluşturdu. Şu anda da bu sistemi uygulamaktadır. Üniversiteye giriş sınavında sorunun hangi konudan çıkacağı tahmin edilebilir ancak soruyu nasıl soracağı bilinmemektedir. Sürücü kursu teorik sınavında da aynı sistem uygulanmaya başladı. Dolayısıyla biz sürücü kurslarındaki teorik sınav başarı ortalamaları %35’ler düzeyine gerilemiştir.

ehliyet sınavı

Bu sınavda başarılı olmanın en gerçekçi yolu derse devamdır. Konu ile ilgili bir soruyu çözebilmenin en iyi yolu “konuyu bilmektir”. Bu gerçekten yola çıkılarak kursiyerlerin derse “eksiksiz devam” etmeleri gerekir.

Sürücü kurslarına katılan kursiyerlerin eğitim düzeyleri çok değişkendir. İlkokul mezunları da Üniversite mezunları da sürücü belgesi almak için başvuru yapabilirler. Yönetmelik bu şekildedir. Ama sınav sorularında kullanılan dil oldukça akademiktir. Hele de İlkyardım Bilgisi soruları bu konuda başı çekmektedir. Sınava katılanların çoğunluğunun ilkokul mezunu olduğunu da düşünürsek bu biraz insafsızlık olarak değerlendirilebilir. Ama maalesef mevcut durum budur.

ehliyet sınavı

Sürücü belgesi (ehliyet) alacaklar kişilerde; “derse devam etmese bile sürücü eğitimi kitabından çalışarak ve soru örnekleri çözerek sürücü belgesine kavuşmak” gibi bir anlayış ve alışkanlık vardır. Bu anlayış eski zamanlarda işe yarıyor olsa bile “şu anki sınav sisteminde” işe yaramamaktadır. Bir de kişi ilkokul mezunu ise durumu tamamen güçleşmekte ve sonuç olarak sınavda başarısız olmaktadırlar.

Ayrıca “……………….değildir”, “……… yapılmamalıdır” şeklinde biten olumsuz sorular da kursiyerlerin çoğu tarafından olumlu soru olarak algılanmakta ve dolayısı ile yanlış cevaplandırılmaktadır.

Başarı düşüklüğünün genel sebeplerine gelince;

  • Sınavda çıkan sorunun bir daha çıkma ihtimali çok düşük
  • Sorularda kullanılan dil oldukça akademik (özellikle İlkyardım Bilgisi soruları)
  • Soru cümleleri oldukça uzun
  • Şekille sorulan sorular fazla
  • Olumsuz sorular fazla

ehliyet sınavı

Öyleyse eski alışkanlıklarımızı bir tarafa bırakıp “eğitimimizi eksiksiz almak” yönünde tavır almalıyız.

Biz eğitim personellerinin bu günlerde kursiyerlerden aldığı en büyük eleştiri “gördüğümüz sorulardan çıkmadı” şeklindedir. Sınavlarda çıkan sorunun bir daha çıkma ihtimali zayıftır. Zaten sistem de buna yöneliktir.

Soruları çözerken acele etmemeli ve dikkatinizi toplamalısınız. Hatta bunu alışkanlık haline dönüştürebilmek için deneme sınavlarında da buna dikkat etmelisiniz. Zamanı doğru kullanmalısınız. Sınavda size verilen süre toplam 60 dakikadır. Soru cümlelerinde “kalın harflerle size sunulan kelimeler veya altı çizili olan kelimeler” çok önemlidir. Sorunun ipucu oradadır.

Son olarak sınavda başarılı olabilmek için derse devam etmek ve konuları tamamı ile anlayabilmek başarının anahtarıdır.

ehliyet sınavı