SÜRÜCÜ KURSU SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Güvenli Bir Sürüş İçin Öneriler
14 Kasım 2016
ehliyet sınavı
SÜRÜCÜ BELGESİ (EHLİYET)TEORİK SINAVINI GEÇMEK İÇİN NE YAPMALI?
30 Ocak 2018

Portrait of serious girl with book pointing upwards and looking at camera

Genelde insanlar sürücü kursu seçerken önce fiyat analizi yaparlar ki bu çok yanlıştır. Çünkü sürücü kurslarında taban fiyat uygulaması vardır. Yani her ilin valiliği bir komisyon kurarak o ildeki sürücü kursların da uygulanması gereken “kurs ücretleri” ni tespit eder. Sürücü kursları da o fiyatları uygulamak zorundadır. Aksi durumda, taban fiyat uygulamasına aykırı davranan sürücü kurslarına cezai müeyyide uygulanır. Komisyon kurs ücretlerini belirlerken maliyet hesabı yapar. O ilin yaşam koşullarını da dikkate alarak, hem sürücü kursu hem de bireylerin korunabileceği bir fiyat belirler. Buna rağmen size indirim uygulayacağını söyleyen bir sürücü kursu çıkarsa bilin ki eğitimden çalacaktır. Yani enformasyonu olmayan kişiler tarafından size ders verilebilir. Direksiyon ders süreniz daha kısa tutulacaktır. Dolayısı ile sürücü kursu seçerken fiyat indiriminden ziyade diğer hususların bilinmesi gerekir.


1. Referans: Sürücü kursu seçerken öncelikle referanslarına dikkate etmenizde fayda vardır. Çevrenizde sürücü belgesi alan kişilerden gittikleri sürücü kursları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda sürücü kursunun web sayfasını inceleyerek kurs hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

2. Karşılama: Bir sürücü kursuna bilgi almak için gittiğinizde veya telefonla bilgi almak istediğiniz’ de sizinle ilgilenen, size bilgi veren kişinin üslubuna, size karşı olan davranışına ve sorularına yanıt verirken çelişkili, kaçamak cevaplar verip vermediğine (ders süreleri hakkında net bilgi vermiyorsa) dikkat ederek kurumun işleyişi hakkında karar verebilirsiniz.

 

3. Eğitmenlerin Nitelikleri: Size ders verecek eğitmenlerin ne kadar süredir bu işi yapıp yapmadığını ve bu işi yapmak için yeterli diploma veya sertifikaya sahip olup olmadığını sorabilirsiniz. (Bir insanın çok iyi araç kullanmayı bilmesi iyi bir eğitici olabileceği anlamına gelmez.)

 

4. Teorik ders süreleri: Almanız gereken teorik ders süreleri sormalısınız.

5. Direksiyon ders süreleri: Almanız gereken direksiyon toplam ders saat sayısını ve her bir dersin kaç dakika olduğunu sormalısınız

6. Kursun başarı durumu: kursun sınavlarda başarı ortalamasını sormalısınız.

 

7. Araçlar: Direksiyon çalışmalarında kullanacakları araçların marka ve modellerini sormalısınız.